Akademski hor SKC-a Univerziteta u Nišu

Niške devojke

arr. J. Gavrilović – Ovo je Srbija
Dragan Maksimović, harmonika

Akademski hor SKC Univerziteta u Nišu, osnovan je 1972. godine na inicijativu dirigenta Radojice Milosavljevića-Ice. Dugi niz godina uspešno je nastupao širom Srbije, nekadašnje Jugoslavije i Evrope pod vođstvom mr Milorada Veljkovića i Slobodana Dejanovića. Od 1999. do 2012. umetnički direktor i dirigent Hora je dr Suzana Kostić, a od novembra 2012. mr Zoran Stanisavljević, vanredni profesor na Fakultetu umetnosti u Nišu, postaje dirigent i umetnički rukovodilac ovog ansambla. Akademski hor postoji u kontinuitetu već 43 godine i svoju dugovečnost i uspeh duguje kako sjajnim dirigentima i umetnicima koji su ga vodili tako i izvrsnim i posvećenim pevačima koji ga održavaju svih ovih godina. Ono što izdvaja Akademski hor SKC-a jeste njegova programska orjentacija u pravcu vrhunskih dela domaće i svetske horske literature uz osvajanje umetničke produhovljenosti i visokih interpretativnih dometa. U programskom smislu usmeren je ka delima svih epoha i stilova sa posebnim naglaskom na novija dela i savremene autore horske literature. Izvođenjem a-capella programa i velikih vokalno-instrumentalnih dela, ovaj hor se jasno izdvaja svojim kvalitetom i jedinstvenošću. Akademski hor predstavlja istinsku vrednost u kulturi Grada i zemlje što se potvrđuje kroz mnogobrojne uspešne koncerte i izvođenja, priznanja, nagrade, kritike stručnih žirija i pohvale publike. Tokom 43. godine postojanja mnogi pevači i dirigenti ostavili su svoj lični trag. Kroz hor je tokom ovih godina prošlo oko 2700 ljudi i svi oni i njihov zajednički timski rad zaslužni su za dugu i uspešnu tradiciju koju akademski hor gaji. Hor je svoj rad obelezavao učešćima na brojnim prestižnim festivalima kao i mnogobrojnim nagradama. Akademski hor je snimio je dve LP ploče, više televizijskih projekata i tri CD-a (na kojima se izmedju ostalog nalaze… ispevana neka od dela velikih srpskih kompozitora 20. veka).

947139_592059190825343_74495283_n

Zoran Stanisavljević, vanredni profesor  na Fakultetu Umetnosti u Nišu,  diplomirao je dirigovanje 2001. godine na Fakultetu Umetnosti u Prištini u klasi prof. Jovana Šajnovića, a 2006.  magistrirao na Fakultetu muzičke umetnosti u Beogradu u klasi prof. Darinke Matić – Marović i prof. Jovana Šajnovića. Radio je kao asistent dirigenta Akademskog hora SKC-a Univerziteta u Nišu ( 1999 – 2004), a od 2012 postaje dirigent i umetnički rukovodilac ovog hora. Osnovao je  je Ženski hor SKC-a u Nišu 2004. godine i sa njim radio do 2012. godine. Sa ovim ansamblima je nastupao u Republici Srpskoj, Sloveniji, Makedoniji, Bugarskoj, Grčkoj, Rusiji, Belorusiji, Španiji, Italiji, Austriji, Poljskoj. Tokom sezone 2002-2003 bio je angažovan kao asistent dirigenta Niškog simfonijskog orkestra. Od novembra 2012. godine angažovan je kao dirigent Niškog simfonijskog orkestra.  Pored Niškog simfonijskog orkestra  nastupao je i sa simfonijskim orkestrom VS Stanislav Binički – Beograd, Kamernim orkestrom Amoroso – Leskovac,  orkestrom Fakulteta umetnosti u Nišu , orkestrom SKC-a Niš, Kamernim  orkestrom Imperio u čijem je osnivanju 2010. godine  učestvovao  i Kamernim orkestrom Nova muzika iz Niša sa kojim ima i objavljen CD. Osvojio je brojna priznanja i nagrade od kojih treba spomenuti: Zlatnu medalju u kategoriji ženskih horova na Međunarodnom takmičenju horova 2007. godine u Bjeljini, Republika Srpska, nagradu za Najbolje izveden program u celini na IHS 2008.godine u Nišu,  najbolji hor u kategoriji ženskih horova na Internacionalnom takmičenju horova u Mariboru, Slovenija 2011. godine, dve nagrade Vojislav Ilić u kategoriji velikih horova i dirigenata na festivalu Horovi među freskama 2013. godine. Na horskoj nedelji Evropske asocijacije horova  2010. godine  u Nišu bio je Vokalni pedagog Euro hora. U okviru međunarodnih projekata ostvario je uspešnu saradnju sa horom „24“ iz Jorka, Velika Britanija  i horom Novog Bugarskog Univerziteta iz Sofije, Bugarska. Član je stručnih žirija na brojnim festivalima u zemlji. Sarađivao sa Narodnim Pozorištem u Nišu  i učestvovao sa horom u nekoliko filmskih projekata. Član je Umetničkog saveta Internacionalnih Horskih Svečanosti u Nišu u periodu od 2004. do 2010. godine. Ostvario saradnju sa značajnim solistima iz zemlje i inostranstva.