MOZAIK LJUBAVI – 25 godina umetničkog rada Aleksandre Ristić

ALEKSANDRA RISTIĆ, sopran
Ingrid Janković, klavir

Koncert povodom 25 godina umetničkog rada Aleksandre Ristić
u organizaciji Srpske akademije nauka i umetnosti, Ogranka SANU u Nišu i Fakulteta umetnosti u Nišu

Petar Konjović – Ženidba Miloševa- (Vila Ravijojla) „Mojih se seja osvetna pesma ori“

Petar Konjović – Ženidba Miloševa – (Vila Ravijojla) „Biser nizo pod nizana“

Petar Konjović – Koštana (Koštana) – „More na sred sela“ i „Tri put mi čukna“

* * *

Vincenzo Bellini – Adelson e Salvini – (Nelly) „Dopo l’oscuro nembo“

Giacomo Puccini – Le Villi – (Anna) „Se come voi piccina io fossi“

Umberto Giordano – Andrea Chernier (Maddalena) „La mamma morta“

Giuseppe Verdi – La Forza del Destino – (Leonora) „Pace, pace, mio dio!“

* * *

Jacques Offenbach – La Périchole – (La Périchole) La lettre de la Perichole

Jacques Offenbach – La Périchole – (La  Périchole) „Tu n’es pas beau, tu n’es pas riche“

Jacques Offenbach – La Vie Parisienne – (Gabrielle) „Je suis veuve d’ un colonel“

Jacques Offenbach – Les Contes d’Hoffmann – (Antonia) „ Elle a fui, la torterelle“

Jacques Offenbach – La grande- duchesse de Gérolstein – (La Duchesse) „Ah!Que j’aime les militaires“

Aleksandra Ristić, sopran

Diplomirala je i magistrirala na Fakultetu muzičke umetnosti u Beogradu, u klasi prof. Irine Arsikin. Dobitnik je mnogih nagrada na republičkim i saveznim takmičenjima mladih operskih umetnika. Solo recitalima predstavila se brojnoj publici širom Srbije, Crne Gore, u Sloveniji, Makedoniji, Italiji, Velikoj Britaniji, Francuskoj, Grčkoj, Austriji, Švajcarskoj, Mađarskoj i Češkoj. Nastupala je u više navrata sa Umetničkim ansamblom Ministarstva odbrane „Stanislav Binički”, Niškim simfonijskim orkestrom, gudačima Svetog Đorđa, orkestrom „Constantinus“ i simfonijskim orkestrom Fakulteta umetnosti u Nišu, a ostvarila je i veliki broj nastupa sa Niškim duvačkim kvintetom, kao i sa raznim gudačkim kvartetima. Snimala je numere za pozorišne predstave u Narodnom pozorištu u Beogradu, Narodnom pozorištu u Nišu i Niškom lutkarskom pozorištu. Od 2003. godine članica je tria ANIMA koji postiže velike uspehe u zemlјi i inostranstvu promovišući muziku srpskih kompozitora. Na svom repertoaru Aleksandra ima kompletan opus solo pesama kompozitora Konstantina Babića, sa kojim je godinama uspešno sarađivala. Ulogom Rozalinde u Štrausovoj opereti „Slepi miš” od 2013. godine pruža značajan doprinos obnovi operske scene u Nišu. Od tada je vodeći solista niške operske scene, kao i gostujući umetnik Narodnog pozorišta u Beogradu. Za bogat i uspešan umetnički rad tokom 2015. godine dobila je nagradu časopisa „Muzika Klasika” za najbolјeg ženskog izvođača godine. Aleksandra Ristić je redovni profesor i šef Katedre za solo pevanje Fakulteta umetnosti u Nišu.

Ingrid Janković, klavir

Diplomirala je na Fakultetu muzičke umetnosti u Beogradu, u klasi prof. Zorice Dimitrijević Stošić. Tokom školovanja učestvovala je na mnogim takmičenjima i osvajala prestižne nagrade. Znanje nadgrađuje i uz druge eminentne profesore, kao što su Dorian Lelјak, Kemal Gekić, Irina Skerl, Arbo Valdma. Svoj pedagoški i korepetitorski rad započinje u Zrenjaninu. Sa kolegama i studentima ostvaruje veliki broj koncerata. Nastupala je na NIMUS-u, u Kolarčevoj zadužbini i galeriji SANU u Beogradu, Galeriji Artget Kulturnog centra Beograda, koncertnoj dvorani Banski dvor u Banja Luci i u koncertno-izložbenom prostoru Fakulteta umetnosti u Nišu. Kao umetnički saradnik deo je projekta obnove operske scene u Nišu. Od 2011. godine je član tria Anima sa kojim ostvaruje uspešne koncerte u zemlјi i inostranstvu (Mađarska, Francuska, Češka, Bosna i Hercegovina). Ingrid Janković je stručni saradnik na Katedri za solo pevanje Fakulteta umetnosti u Nišu.