Katarina Tešenji Kovacevski, violina i Dragana Raić, klavir

Dušan Radić – Pesma i igra

Katarina small

Katarina Tešenji  Kovacevski

Rođena u Beogradu , osnovno muzičko obrazovanje stekla je u Muzičkoj školi “Mokranjac” u Beogradu, u klasi profesora Đule Tešenjija. Akademiju umetnosti i magistraturu zavrsila je u Novom Sadu   u klasi profesora Uroša Pešića. Bila je na specijalizaciji u Oksfordu, kod profesorke Kato Havaš i u Budimpešti na Akademiji “Franc List” (1998-2000) kod profesora Nataše Šoš i Petera Komloša. Usavršavala se i na majstorskim kursevima kod Tibora Varge,  Eduarda Grača i Minča Minčeva. Dobitnica je mnogih diploma i nagrada na festivalima i takmičenjima učenika i studenata. Prvi solistički koncert održala je sa 14 godina i od tada koncertira po zemlji i inostranstvu. Nastupala je u triu sa klaviristkinjom Biljanom Gorunovic i grckim violoncelistom Angelosom Laikikisom, i kao duo sa Draganom Petkovic i Draganom Raic u Skupstini grada,Beograda, Nisu, Novom Sadu,Banja Luci, Pancevu Budimpesti… Snimala je za Radio Beograd i Radio Novi Sad. Nastupala je kao solista sa Simfonijskim orkestrom RTS,(sa dirigentima Zivojinom Zdravkovicem, Stankom Jovanovicem, Milenom Injac, Bojanom Sudjicem) orkestrom Vojske Jugoslavije “Stanislav Binički(dirigent Pavle Medakovic) , Zemunskim kamernim orkestrom,(dirigent Djordje Stankovic) Niškim simfonijskim orkestrom(dirigenti Dejan Savic i Oliver Balaburski) Niskim kamernim orkestrom(dirigent Milena Injac),Simfonijskim orkestrom u Plevenu i Burgasu ( Bugarska,dirigent Yordan Dafov) kao i u Austriji i Svedskoj(dirigent Milena Injac). Tri godine je bila koncertmajstor Filharmonije mladih “Borislav Pašćan“, a kao predstavnik Muzičke omladine Jugoslavije učestvovala je u radu Mediteranskog orkestra (Francuska 1991-93) i po pozivu bila član Filharmonije nacija (dirigent Justus Franc,1995-97). Po završetku studija, postala je član Simfonijskog orkestra  RTS, gde se i sada nalazi na mestu zamenika koncertmajstora.Od osnivanja (2004 god.) koncertmajstor je Zemunskog kamernog orkestra . Član je UMUS-a.

Dragana Raić , diplomirala je na Fakultetu muzičke umetnosti u Beogradu u klasi prof. Srđana Grbića. Postdiplomske studije završila je u klasi prof. Marije Đukić.Član je klavirskog tria Aurora od 1997. godine. Trio se usavršavao na majstorskim kursevima  u Weikersheimu kod prof. Henry Meyera, prof. Matthiasa Kirschnereita, pijaniste Alfredo Perla. Radili su sa kamernima ansamblima Artemis kavartet, Volger kvartet, Vertavo kvartet i Abegg trio. Nastupali su u brojnim gradovima u zemlji (Beograd, Kragujevac, Pirot, Novi Sad, Kikinda, Vršac, Valjevo, Cuprija, Pančevo), kao i u inostranstvu. Imali su turneju po zapadnoj Nemačkoj, kao osvojenu nagradu za najbolji trio na majstorskom kursu u Weikersheimu,Na poziv Ministarstva kulture Norveške 2005. godine, gostovali su na festivaliu kamerne muzike u Hamaru, zatim na međunarodnoj majstorskoj radionici (susret balkanskih zemalja) u Bukureštu (Rumunija 2005.). Na 34. Međunarodnom susretu muzičkih akademija gostovali su u Gracu (Austrija 2007.), kao i na festivalu Antuna Dobronića u Jelsi (Hrvatska 2008, 2010.).  U okviru projekta Muzički mostovi, nastupili su u dvorani V. Lisinski u Zagrebu, 2011. Gostovali su na festivalu Hvarske ljetne priredbe u Hrvatskoj, 2013. Snimali su za potrebe Radio Televizije Srbije, Radio Stuttgarta (Nemačka), Hrvatske radio televizije, Rumunske televizije i Rai (Italija). U saradnji sa Hrvatskim radiom 2008. godine snimili su CD sa delima A. Dobronića. Kao član klavirskog tria Dragana Raić je završila specijalističke i magistarske studije za kamernu muziku na Fakultetu muzičke umetnosti. Trenutno se nalazi na doktorskim studijama na pomenutom fakultetu. Dobitnik je nagrada na republičkim i međunarodnim takmičenjima kao solista i kao član klavirskog tria. Angažovana je kao klavirski saradnik na odseku za duvače na Fakultetu Muzičke Umetnosti.