Mina Mendelson, violina i Senka Simonović, klavir

Allegretto
Lebhaft
Arvo Part
Fratres, za violinu i klavir
Ottorino Respighi
Sonata za violinu i klavir h-mol
Moderato
Andante espressivo
Passacaglia. Allegro moderato ma energico

DSC_5946Dr Mina Mendelson (1978), diplomirala na Fakultetu muzičke umetnosti u Beogradu, u klasi prof. Fern Rašković (2000.), magistrirala (2003.) i doktorirala (2014.) takođe na FMU u istoj klasi jednoglasnom odluke komisije i sa prosekom ocena 10 na doktorskim umetničkim studijama violine. Dobitnik je velikog broja nagrada na republičkim, saveznim i međunarodnim takmičenjima, od čega se izdvaja Specijalna nagrada na Republičkom takmičenju u Beogradu 1998. kao i Prva nagrada na Saveznom takmičenju u Kotoru iste godine. Održala je veliki broj resitala u reprezentativnim salama (Kolarac-Beograd; Zagreb-Glazbeni zavod; Sinagoga-Novi Sad, Prva kragujevačka gimnazija; Koncertno-izložbeni prostor FU Niš i mnogi drugi). Nastupala kao solista sa BGO Dušan Skovran, Kamernim ansamblom Mokranjac, sa Gudačima Svetog Đorđa i sa Jevrejskim kamernim orkestrom i sa dirigentima: dr Suzana Kostić, Stefan Zekić, Vesna Šouc i Obrad Nedeljković. Kao član gudačkog kvarteta Sveti Đorđe učestvovala na majstorskom kursu u Londonu, u klasi prof. Davida Takena. Kao stipendista Vlade Kraljevine Norveške usavršavala se na Univerzitetu u Kristijansandu kod prof. Sabinne Grollmus i prof. Stephana Baratdua (2001.), kao i na majstorskim kursevima Sretena Krstića u Kotoru 2003. i Mateje Marinkovića u Setu (Francuska) 2009. godine. Od 1997-2000. Bila je član kamernog orkestra Gudači Svetog Đorđa, a od 2002-2013. angažovana je kao zamenik koncert-majstora u BGO Dušan Skovran. Kao solista i kao član kamernih sastava i orkestara nastupala je na festivalima: BEMUS, NOMUS, Ohridsko leto, Evropski dani jevrejske kulture, Festival u Sofiji, Festival u Bodrumu, Festival u Sapanci, Kalemegdanski sutoni, Umetnost protiv rata i drugi, a snimala je i za Radio i TV Beograd. Paralelno sa solističkom i kamernom koncertnom aktivnošću bavi se i pedagogijom- zaposlena je na Fakultetu umetnosti u Nišu od 2003. godine i trenutno je vanredni profesor violine na Katedri za gudačke instrumente.

DSC_5981Senka Simonović (1984), diplomirala na Akademiji umetnosti u Novom Sadu 2007. godine, u klasi prof. Svetlane Bogino. Usavršavala se dve godine u Parizu kod eminentog profesora i pijaniste Eugena Inđića. Trenutno je student doktorskih umetničkih studija klavira na Akademiji umetnosti u Novom Sadu, u klasi red. prof. Biljane Gorunović. Usavršavala se na majstorskim kursevima eminentnih pijanista i pedagoga V. Krajnjeva, M. Voskresenskog, D. Baškirova, D. Aleksejeva, S. Počekina, F. Gotliba, K. Bogina i V. Ogarkova. Dobitnik je brojih republičkih i međunarodnih nagrada, kako solo tako i u disciplini klavirki duo, od kojih se izdvaja 1. nagrada na pijanističkom konkursu EPTA posvećenom delima Skrjabina i Bartoka (Beograd, 2005.). Osim brojnih koncerata u prestižnim dvoranama u zemlji nastupala je i u Crnoj Gori (Kotor), Italiji (Kjođa, Atri) i Francuskoj (Nica, Pariz). Kao učesnik Nacionalne koncertne sezone 2008/2009. održala je niz koncerata u Nišu, Kruševcu, Vranju, Leskovcu i Kraljevu. Kao solista nastupala je sa Niškim simfonijskim orkestrom i dirigentom dr Suzanom Kostić. Trenutno je zaposlena kao viši umetnički saradnik na Katedri za gudačke instrumente Fakulteta umetnosti u Nišu.